09/16/2017

Чи потрібен в Україні Закон «Про освіту дорослих»?

Задля активізації співпраці різних середовищ та подальшого створення робочої групи

Задля активізації співпраці різних середовищ та подальшого створення робочої групи у вівторок 13 вересня в Міністерстві освіти і науки України пройшов круглий стіл "Законодавче забезпечення розвитку освіти дорослих в Україні", де відбулось обговорення зарубіжного досвіду в рамках презентації посібника «Нормативно-правове врегулювання освіти дорослих у зарубіжних країнах» (автор Лариса Лук’янова) та перспективи Закону України "Про освіту дорослих".

Обговорення актуальних питань законодавчого забезпечення освіти дорослих стало головною метою зустрічі представників Міністерства освіти і науки України, Комітету освіти ВРУ з питань освіти та науки, Національної академії педагогічних наук України, Української асоціації освіти дорослих, Товариства «Знання» України, DVV International в Україні.

Прийняття Закону України "Про освіту" стало першим кроком до закріплення поняття "освіта дорослих" в законодавчій базі України. Втім для повноцінного розвитку освіти дорослих в Україні багато експертів, освітян, громадських діячів вважають важливим подальшу розробку і прийняття повноцінного Закону «Про освіту дорослих». Такий закон міг би вирішити багато проблем з якими стикається сьогодні розвиток освіти дорослих в Україні. Слід розуміти, що поняття «освіта дорослих» включає в себе не лише післядипломну чи професійну освіту. Навчання впродовж життя включає в себе особистісного та професійного людей і поширюється на різні сфери життя.

Важливо, що держава починає розуміти важливість освіти дорослих. Зокрема у вступній промові перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець заявив, що освіта стає щоденною потребою людини і суспільство чекає чіткої державної політики в сфері освіти дорослих. На думку Президента Національної академії педагогічних наук України Василя Кременя, за інноваційного етапу розвитку людської цивілізації неможливо навчитися на все життя тільки у закладах формальної освіти, і тому Закон України "Про освіту дорослих" стане важливим не тільки для освітян, а й для всього суспільства.

На заході був присутній також директор DVV International Крістоф Йост. Він зазначив, що освіта дорослих грає важливу роль не тільки для життя окремого громадянина, а і стає фактором економічного розвитку країни, тому розробка і прийняття Закону "Про освіту дорослих" стане нормативно-правовою базою освіти впродовж життя, яка уможливить позитивні зміни в суспільстві та економіці.

Учасники круглого столу зазначили важливість залучення широкого кола стейкхолдерів до розробки закону. Учасники наголосили на ролі великій ролі громадських організацій в розвитку освіти дорослих сьогодні в Україні, важливість участі бізнесу і представників різних міністерств в обговоренні законопроекту.

"Свідоцтвом про народження" назвав Статтю 18. Про освіту дорослих Закону України "Про освіту" директор DVV International в Україні Олег Смірнов. І закликав всіх долучитися до підготовки Закону "Про освіту дорослих " - документ про повноліття. DVV International в свою чергу готові максимально сприяти, як експертна організація з багаторічним стажем, своїми консультаційними ресурсами та поширенням міжнародного досвіду розвитку освіти впродовж життя.

Громадські діячі, освітяни, які розвивають освіту дорослих в регіонах поділились своїми проблемами у зв’язку з відсутністю законодавчої бази. Зокрема, Наталія Косик з Новояворівська Львівської області розповіла про готовність місцевої влади підтримувати фінансово створення Центрів освіти дорослих, але в сучасних умовах ці гроші змушені офіційно проходити як фінансування створення музея або бібліотеки, тому що держава не передбачає у законодавчій базі можливість фінансування закладів освіти дорослих. Сергій Прийма, голова Української асоціації міст, що навчаються, теж наголосив на бажанні громад розвивати освіту дорослих, що зокрема підтверджується активним інтересом українських міст до вступу в згадану вище асоціацію під егідою ЮНЕСКО. Щоб полегшити можливість громадам розвивати на місцевому рівні освіти дорослих Олег Смірнов запропонував чиновникам не чекати закону, а вирішити це питання на рівні підзаконних актів, постанов Кабміну.

У своєму виступі директор департаменту вищої освіти Олег Шаров наголосив на необхідності стимулювання бізнесу інвестувати в освіту дорослих, адже держава не в змозі самостійно фінансувати розвиток цього напрямку. Важливим є створення партнерства у матриці громада-бізнес-громадяни у процесі розвитку концепції освіти впродовж життя.

Обговорення показало готовність різних середовищ підтримати розробку законопроекту. Підсумком круглого столу стала домовленість про створення робочої групи з підготовки проекту Закону України "Про освіту дорослих".

Захід організований Громадською спілкою "Українська асоціація освіти дорослих" спільно з DVV International в Україні

 

Вітаємо на сайті DVV International Eastern Neighbours