Розвиваємо громадянське суспільство разом

В Одесі 31 травня-2 червня за ініціативи DVV International та громадської організації

В Одесі 31 травня-2 червня за ініціативи DVV International та громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» відбувся триденний тренінг «Розвиток громадянського суспільства» в рамках проекту «Громада, що навчається – трансформація конфліктів в Україні і Молдові через активну громадську участь».

Учасниками тренінгу стали представники проектних команд із 10 регіонів України та 5 регіонів Молдови, а саме: проектні менеджери, працівники музеїв, бібліотек, тренери в рамках молдовських міні-проектів.

Перша частина тренінгу була присвячена питанням соціального впливу. Таємницями і практичними підказками у цій сфері ділилася Альона Калібаба CEO Креативного простору Часопис, співзасновник Школи Українського Підприємництва. Учасники ближче познайомилися з дизайном сталих проектів, теорією соціальних змін, етапами та інструментами вимірювання соціального впливу.

Особливий інтерес викликала бізнес-модель Lean Canvas, що, на думку учасників сприяє структуруванню та систематизації усіх ключових елементів в межах власних міні-проектів. Учасники тренінгу не лише отримали теоретичні знання основних підходів, але й створили Lean канву для своїх власних соціокультурних міні-проектів.

«Lean Canvas - дуже зручний і корисний інструмент, дозволяє вчасно виявити слабкі місця і побачити перспективи розвитку», - В. Пересунько, м. Сміла.

«Весь проект і всі важливі речі -  це все на одній сторінці. В фокусі лише суть, все зайве поза увагою», - Ю. Мельник, м. Житомир.

Друга частина тренінгу стосувалася питань громадянського суспільства та активної громади. Мотивація є рушійною силою будь-яких перетворень та якісних змін у суспільстві. Однак, як зазначає Флоріан Венцель, тренер у сфері розвитку громадянського суспільства та суспільних перетворень, представник Peripheria.de & Аугсбурський університет, вона часто буває знехтуваною і недооціненою на практиці: «Ми звикли робити щось, виходячи із поняття «треба», «нам слід», і значно рідше ми замислюємося над тим, що спонукає нас діяти так чи інакше, що нас мотивує і чому ми робимо саме це?». На це та багато інших питань, пов’язаних із громадянською участю, спробували дати відповіді учасники під час другого та третього днів тренінгу.

Важливою частиною тренінгу стало обговорення концепції «Діяльнісної громади», що поєднує різні складові проекту в єдине ціле: «…теорії з практикою, індивідуальної мотивації з колективними завданнями, різних точок зору в одній робочій мережі. Це ідея гуманного, цілісного способу життя, обміну та співпраці в ресурсно-орієнтованому підході, де використовується все, що ми знаємо і можемо…». Учасники познайомилися з ключовими принципами «Діяльнісної громади», а принцип ресурсно-орієнтованого підходу змогли відчути, працюючи в парах і намагаючись віднайти якомога більше ресурсів та сильних сторін своїх партнерів. 

Учасники взяли участь у серії інтерактивних завдань, спрямованих на розвиток діалогу,  роботу з опором, усвідомлення цінностей як в межах міні-проектів, так і в рамках роботи НДО чи закладу культури.

Під новим кутом було розглянуто питання успіху. Використовуючи метафору транспортного засобу та графічні символи, учасники проаналізували, хто і що впливає на досягнення успіху, а що навпаки цьому перешкоджає.

Працюючи в групах, українські та молдавські колеги з’ясовували, хто для них є ідеальним громадянином і яких саме громадян вони хочуть бачити у своїх громадах. Поруч із практичними напрацюваннями, були розглянуті різні типи громадян, проаналізована їх активність та міра участі у соціальних змінах, що може бути використано при розробці освітніх програм із громадянської освіти в рамках міні-проектів.

Як зазначають самі учасники, досить складно відійти від лінійного традиційного мислення та планування, до якого ми звикли і подивитися на звичні речі під незвичним кутом. Завдяки провокативним технікам і нестандартним методам роботи тренера учасники намагалися віднайти свій власний шлях та унікальні рецепти успіху у сфері громадянської освіти.

Проект «Громада, що навчається - трансформація конфліктів в Україні і Молдові через активну громадську участь» є спільною ініціативою DVV International in Ukraine та Інформаційно-дослідного центру «Інтеграція та розвиток» і виконується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Україна

Вітаємо на сайті DVV International Eastern Neighbours