October 2017

Як освіта дорослих допомагає змінити життя людей та трансформувати суспільство у сільській місцевості

Як подолати основні виклики, що стоять перед Україною сьогодні. Зростання нерівності не

Як подолати основні виклики, що стоять перед Україною сьогодні. Зростання нерівності не тільки між людьми але й між  регіонами, зростання рівня безробіття , особливо серед молоді, активна міграція населення всередині країни та за її межі, зростання ксенофобії, упереджене ставлення до окремих груп. Цифрові технології, що стрімко розвиваються, багато в чому сприяють таким  змінам і одночасно вимагають від працівників, громадян та споживачів оволодіння новими навичками та компетенціями.

Аби бути на хвилі сучасна людина повинна постійно вдосконалюватися та розвиватися: дізнаватися нове, отримувати нові компетенції, опановувати ремесла. Освіта дорослих дозволяє зустріти майбутнє підготовленими,  з необхідними навичками, знаннями і компетенціями.

У великих містах переважно вже є  можливості для навчання дорослих. Можна відвідувати  різноманітні курси та семінари, якщо є мотивація та кошти для оплати. Але  у невеликих містечках та селах пропозицій з освіти для дорослих надзвичайно мало, або й взагалі немає. Але саме тут освіта дорослих просто необхідна, бо може допомогти вирішити численні проблеми.

У селах Кибинці та Полив’яне Миргородського району Полтавської області відкрили культурно-освітні майданчики для дорослих. Віднині мешканці цих двох сіл матимуть можливість розвивати особисті навички, підвищувати громадянські  компетенції, розвивати критичне мислення, вчитись захищати свої права, опанувати інформаційно-комунікативні технології, поліпшити своє дозвілля.

Відкриття майданчиків стало результатом проекту «Створення пілотних культурно-освітніх майданчиків для дорослих в невеликих населених пунктах Миргородського району Полтавської області», який шість місяців поспіль виконувала Полтавська філія Суспільної служби України за підтримки DVV International Ukraine.

Спочатку  представники(-ці) восьми сільських громад Миргородщини, які були відібрані на основі заявок і готовності створити в себе культурно-освітні майданчики, проходили кількаденне інтенсивне навчання в Полтаві. Вони мали можливість відвідати різні культурні, освітні майданчики, ознайомитись з досвідом об’єднань активних громадян Полтави, які вже втілили чимало соціально-мистецьких проектів.

Протягом літа професійні тренерки проводили семінари у кожному з цих сіл на різні актуальні для громад теми: сучасна культура, екологічна свідомість, юридична грамотність, проектний менеджмент, психологічний баланс, інформаційна безпека, життя в  гармоніїї з навколишнім середовищем.

І нещодавно серед учасників визначено два майданчики-переможці (Кибинці та Полив'яне), які показали високий рівень вмотивованості, організації та промоції заходів у своїх громадах. Тож тепер простори для культурного та освітнього розвитку дорослого населення будуть діяти в Кибинцях – у сільському будинку культури, та у Полив'яному – у навчально-виховному комплексі.

В кінці  вересня команда Полтавської філії Суспільної служби України відвідала переможців та офіційно дала старт роботі майданчиків. Сільські громади  отримали для своїх майданчиків мультимедійне обладнання та ноутбуки з ліцензійним програмним забезпеченням. Привітали переможців  голова організації Ганна Кіященко,  директор DVV International Ukraine Олег Смірнов  та керівниця проекту Ірина Гарець.

Тим часом першою культурною подією у кожному з новостворених майданчиків став показ вистави «Теорія великого фільтра» від Театру Сучасного Діалогу з Полтави.

Сільський голова Кибинець Людмила Мисяк говорить: «Ви навчаєте людей мислити креативно, пробуджуєте у їх свідомості відчуття власної гідності, відповідальності за власну громаду, даєте інструменти для особистого розвитку». Є надії, що з часом майданчики перетворяться у сучасні центри освіти дорослих, будуть сприяти розвитку не лише населення своєї громади, а й сусідніх сіл! І їх відкриття – це перший крок до створення мережі освіти дорослих для сталого розвитку локальних громад, поліпшення якості життя дорослого населення та розкриття його потенціалу.

Адже сільські жителі мають велике бажання розвиватися всесторонньо! Команда Полтавської філії Суспільної служби України в цьому вже пересвідчилася!

Світлана Бабич, активістка, село Полив’яне: ”Нам навчання потрібне, бо не хлібом єдиним живе людина. Усі, хто були на семінарах, задоволені і тепер питають, а коли буде ще? Адже крім  навчання,  ми ще спілкуватись між собою, вчилися взаємодіяти і відкривати несподівані сторони один в одного.  Ми раді, що саме на базі нашого навчально-виховного комплексу буде працювати майданчик, адже наші люди дуже потребують нових знань та вмінь, і тепер для цього є всі умови.»

Каріна Тиморська, психолог, тренер: «В селі люди спраглі до нових знань. Вони готові відкриватись,  і хочуть покращити своє життя вже сьогодні через особисту активність та відповідальність. Мені здається саме люди з села можуть змінити наш світ на краще, і навчання дорослих дає їм необхідні інструменти для перетворень в своєму житті та житті громади!»

Більше можна дізнатись про проект можна з матеріалів ЗМІ:

Обласне телебачення «Ранок на Лтаві»

 «Акценти» на «Лтаві»

 

Ukraine

Welcome to DVV International Eastern Neighbours