Результати Міжнародних днів освіти дорослих у Запорізькій області

У Запорізькій області з 6 по 8 жовтня 2016 року відбулися Міжнародні дні освіти дорослих.

У Запорізькій області з 6 по 8 жовтня 2016 року відбулися Міжнародні дні освіти дорослих. Основна мета заходу – сприяння розробці державної політики з питань освіти і навчання дорослих, формування в українському суспільстві розуміння цінності освіти протягом життя. Цього року Запорізька область прийняла цю естафету від Львівської області. Програма включала заходи у Запоріжжі та Мелітополі, в яких взяли участь близько 500 учасників з різних областей України та із-за кордону. У Запоріжжі пройшов Міжнародний форум "Освіта дорослих – регіональний розвиток: досвід, виклики, стратегії" з роботою 4-х секцій, присвячених обговоренню ролі освіти дорослих в економічному розвитку регіону, формуванні громадянського суспільства, для людей з особливими освітніми потребами та людей поважного віку. Також окрема секція була присвячена використанню потенціалу Центрів освіти дорослих для розвитку територіальних громад.

Напередодні відкриття Форуму в Запоріжжі з журналістами зустрілися міжнародні та українські експерти з освіти, і розповіли, чому сьогодні так важливо продовжувати навчатися протягом усього життя.

Президент Національної академії педагогічних наук України, президент товариства «Знання» України Василь Кремень зазначив, що сучасні умови вимагають змін в системі освіти дорослих людей, це особливо відчувається в останні роки. Людство перейшло до інноваційного типу прогресу – зміни відбуваються дуже швидко і неможливо навчити людину на все життя. Треба постійно навчатися, людям потрібно усвідомити таку необхідність, це повинно стати способом життя для дорослих.

«Сьогодні саме освіта є тим ресурсом, якого потребує кожна людина в Україні, українське суспільство для розвитку, для гідного входження у співтовариство європейських країн. Сподіваюся, що наш захід прокладе новий імпульс до розвитку освіти дорослих та в майбутньому відкриється багато маленьких центрів освіти дорослих людей на базі існуючих структур», – повідомила регіональний директор DVV International в Білорусії, Україні, Молдові Аніта Якобсоне.

За словами консультанта програми «Міста, що навчаються» Інституту ЮНЕСКО Лі Сунга, провідні фахівці поширюють ідею навчання дорослих у всьому світі. Це обумовлено необхідністю нового способу сучасного життя, науково-технічним прогресом, який сприяє зміцненню демократичного суспільства. Поки система охоплює понад 140 міст різних країн. Наприклад, Уряд Кореї прийняв закон про освіту дорослих ще у 1982 році.

В Україні закону про освіту дорослих поки немає, але в новому законі про освіту, є стаття про освіту дорослих, – повідомила директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України, голова правління Української асоціації освіти дорослих Лариса Лук'янова. – Це говорить про те, що вперше в нашому законодавстві буде закріплений сам термін "освіта дорослих". Є наміри створити і закон про освіту дорослих.

На питання, безкоштовно чи платно зможуть вчитися дорослі Василь Кремень відповів, що освіта набуває різних форм. Наприклад, мова йде і про те, щоб у вишах і коледжах були різні програми. Так, в Гарвардському університеті понад чотириста програм, починаючи від одноденних. А оплачувати навчання, як вважає директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації і ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов, будуть ті, хто в цьому зацікавлений - в тому числі роботодавці, професійні асоціації. Механізм здійснення освіти дорослих експертами ще не опрацьований, але фахівці впевнені, що в Україні будуть можливі всі форми навчання.

За словами експертів, на сьогоднішній день в Україні для освіти дорослих вже зроблено багато, але ще більше належить здійснити. Одне з головних завдань – прийняти закон «Про освіту дорослих», який надасть більше можливостей українцям в сфері освіти.

– Ми знаємо з історії, що деякі країни розвиваються не через сильну економіку, а через людський ресурс. Створення правових умов, для того щоб люди могли займатися освітою протягом усього життя – це основне завдання держави. У наших планах – внесення до Верховної Ради України окремого закону «Про освіту дорослих». Міністерство освіти працює над цим, – зазначив директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації і ліцензування Міносвіти Андрій Шевцов.

7 і 8 жовтня робота була продовжена в Мелітополі. Варто відзначити, що в Мелітополі система навчання для дорослих активно розвивається з минулого року. Мелітополь єдине місто у пострадянському просторі, який увійшов в мережу ЮНЕСКО "Міста, що навчаються", - повідомив координатор цієї програми в Мелітополі, проректор з наукової роботи Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Сергій Прийма. – У мережі об'єднані міста всього світу, які прийняли Пекінську декларацію 2013 року, в якій прописано, що влада, громада, підтримують ідеї освіти впродовж життя і всіляко сприяють, щоб всі жителі були всіляко включені в освітній процес.

У Мелітополі робота почалася з прес-брифінгу експертів мережі міст,  навчаються ЮНЕСКО і представників НАПН України. Проблематикою і актуальністю питань освіти дорослих з представниками ЗМІ та громадськості поділилися: регіональний директор представництва Інституту міжнародного співробітництва німецької асоціації народних університетів (DVV International) в Україні, Республіці Білорусь, Республіці Молдова Аніта Якобсоне, консультант програми «Міста, що навчаються» Інституту навчання протягом життя ЮНЕСКО Лі Сунг, керівник Центру освіти дорослих Інгріда Мурашківська (Латвія), директор Представництва DVV International в Республіці Білорусь Галина Верамейчик, академік-секретар відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України Нелля Ничкало (м.Київ), директор Представництва DVV International в Україні Олег Смірнов (м. Київ).

Експертів і гостей вітав міський голова Сергій Мінько. Він зазначив, що приймати у себе таке високе представництво для Мелітополя – велика честь. С. Мінько подякував за активну роботу представників МДПУ і зазначив, що міська влада підтримала їхню ідею про запровадження та реалізації в Мелітополі стратегії навчання впродовж усього життя і вступу міста в Глобальну мережу навчаються міст ЮНЕСКО. Спільні зусилля увінчалися успіхом – Мелітополь офіційно отримав членство в цій мережі.

Після брифінгу робота продовжилася в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького, де відкрилася Міжнародна науково-практична конференція «Освіта дорослих в контексті цивілізаційних змін: досвід, проблеми, перспективи». Вітали учасників конференції директор Департаменту освіти області Тетяна Озерова, міський голова Сергій Мінько, ректор МДПУ Валентин Молодиченко. Потім учасники розподілилися за напрямами і працювали в 7 секціях.

У суботу, 8 жовтня, гостей міста та міжнародного форуму чекала виставка провайдерів освітніх послуг «Острів скарбів». Всі бажаючі отримали можливість випробувати свої сили в різних видах професій: кухаря, водія, косметолога, педагога, швачки, садівника, візажиста, бухгалтера, психолога, перукаря, медсестри, масажиста і навіть стати «піддослідним» для зняття відбитків пальців і долоні. Всього свої стенди виставило 36 учасників. Всі бажаючі брали участь у квестах, тестуваннях, майстер-класах, також організатори передбачили ряд рухливих ігор і танцювальних майстер-класів. На завершення Міжнародних днів освіти дорослих відбулося відвідування об'єкта історичної та культурної спадщини Мелітольского краю Національного історико-археологічного заповідника «Кам'яна Могила».

 

НАЛАШТУВАННЯ COOKIE
ВИ ЗАЛИШАЄТЕ ВЕБСТОРІНКУ DVV INTERNATIONAL
Важливо: Якщо ви натиснете на це посилання, ви залишите вебсторінку DVV International. DVV International не несе відповідальності за вміст сторонніх вебсайтів, до яких можна отримати доступ за посиланнями. DVV International не впливає на те, щодо яких ваших персональних даних здійснюється доступ та / або обробка на цих сайтах. Щоб отримати додаткову інформацію, перегляньте політику конфіденційності провайдера зовнішніх вебсайтів.