9 травня 2024 року у сесійній залі Львівської міської ради відбувся захід під егідою національних комісій ЮНЕСКО — «Сила культури і освіти під час війни». Він був організований для відзначення 70-тої річниці Гаазької конвенції 1954 року, основних віх діяльності ЮНЕСКО та обговорення еволюції ролі організації у захисті культурної спадщини, особливо під час конфліктів. Захід включав виступи представників Львівської міської ради, національних комісій України, Німеччини, Польщі та Австрії у справах ЮНЕСКО та офісу DVV International в Україні.
У межах заходу відбулася низка панельних дискусій, зокрема про такі питання, як роль культури у надзвичайних ситуаціях та приклади захисту спадщини, виклики стійкості Глобальної мережі міст ЮНЕСКО, що навчаються, та надихаючі приклади українських міст в умовах збройного конфлікту, оцінка ролі креативних індустрій у сталому розвитку міст як частина впливу мережі та інші.
Серед спікерів заходу були, зокрема, директорка Інституту ЮНЕСКО з навчання впродовж життя (UIL) Ізабелла Кемпф, заступник Генерального секретаря Комісії Австрії у справах ЮНЕСКО Клаудія Ісеп, представники польської мережі ASPnet та міст ЮНЕСКО, що навчаються: Деррі (Сполучене Королівство), Полтави, Нікополя, Мелітополя.
Модераторами дискусій виступили Генеральний секретар Комісії Німеччини у справах ЮНЕСКО Роман Лакшайтер, директор Представництва DVV International в Україні Олег Смірнов, Генеральний секретар Національної комісії Польщі у справах ЮНЕСКО Аліція Ягельська-Бурдук, керівниця офісу та менеджерка міжародних проєктів «мережі міст літератури ЮНЕСКО» Богдана Брилинська (Львів).
Проведення такого заходу підкреслює важливість освіти дорослих і навчання протягом життя навіть в умовах війни. Учасники з України та закордонні представники могли обмінятися ідеями та досвідом щодо актуальних питань освітнього і культурного напряму, які відбуваються під егідою ЮНЕСКО. Вони мали змогу обговорити реанімацію підходу міст, що навчаються, в Україні (наразі такий статус формально мають 9 українських міст: Київ, Мелітополь, Нетішин, Нікополь, Новояворівськ, Полтава, Львів, Суми та Тернопіль). Зазначмо, що підтримка мережі міст, що навчаються ЮНЕСКО є вкрай важливою для тих українських членів, що нині перебувають під окупацією (Мелітополь) та є прифронтовими (Нікополь). До прикладу, надзвичайну стійкість демострує мелітопольська команда Центру освіти дорослих «Перший» під керівництвом Тетяни Однорог, яка була частково релокована до Запоріжжя та продовжує діяльність. Також продовжує працювати в умовах постійних обстрілів Нікопольський центр освіти дорослих під керівництвом Ольги Пастушок.
Крім того, 10 травня представники центрів освіти дорослих мали змогу відвідати молодіжні центри та бібліотеки Мережі Центрів Едукації у контексті огляду-екскурсії освітніх просторів Львова як міста, що навчається. Організаторами виступили Інститут міста Львова, Управління культури Львівської міської ради, Громадська організація «Мережа Центрів Едукації» та DVV International. Програма заходу включала презентацію Мережі Центрів Едукації та огляд планів міста у Мережі міст, що навчаються ЮНЕСКО, екскурсію до нещодавно відкритого координаційного центру неформальної освіти дорослих, презентацію від молодіжного простору дизайну та медіа Pixlab, екскурсію Центром внутрішньо переміщених українців та розвитку вуличних культур Urban camp, огляд бібліотек Мережі ЦЕ (Urban бібліотеки, Сенсотеки).
Щиро вдячні Інституту міста та Львівській міській раді, зарубіжним колегам, які надзвичайно швидко відгукнулися на пропозицію долучитися до заходу. Для українських партнерів це є знаком упевненої підтримки та солідарності. А також дає розуміння того, що освіта дорослих і навчання протягом життя є важливими інструментами як у воєнний період, так і в часі повоєнного відновлення. Тож цей напрям вартує залучення часу, сил та уваги громадськості.